Situace v SSSR

Role Stalina po 2.sv.v. byla naprosto neotřesitelná. Stalin trpí stihomamem ze ztráty moci a likviduje i ty nejbližší spolupracovníky. Naprosto zlikvidoval ruskou inteligenci. Roku 1953 ale umírá, což bylo doslova oddychnutí pro celou zem. Po jeho smrti nastává boj o moc.

Tento boj vyhrál Nikita Chruščov. Svojí politickou kariéru vybudoval na ukončení kultu osobnosti, který se od té doby začal chápat jako špatný znak pro budování komunismu. Byly odstraňovány sochy Lenina a Stalina, které do té doby stály téměř na každém rohu. Chruščov si rovněž uvědomil nebezpečí střetu Západu a Východu – nebezpečí Studené války. Době jeho nástupu se říká období oteplování národních vztahů. Byla svolána mírová konference bývalé Velké čtyřky (Anglie, Francie, USA, SSSR), kde se mělo dohodnout na míru a snižování zbrojení.

Oteplování vztahů vedlo k protikomustickým nepokojům. Nejvýraznější bylo povstání v Maďarsku (1956) → sovětská armáda zasáhla velmi krutě.

Navíc dochází i k protižidovským represím a k druhé vlně politických procesů (nikoli proti antikomunistům, ale proti Židům v řadách komunistů)

Nejpalčivějším problémem se stává Berlín. Ten byl stále otevřeným městem, v západním Berlíně byl blahobyt, ve východní části naopak bída. Mnoho lidí utíká do západního Berlína, z čehož mají Sověti obavy → v srpnu 1961 je mezi západním a východním Berlínem postavena Berlínská zeď. Západní svět s tímto rozdělením nesouhlasí, tomuto období se říká Berlínská krize.

Koncem 50. let probíhá ještě další krize – karibská krize – na Kubě vítězí levice v čele s Fidelem Castrem. Začíná tam probíhat znárodňování a přerušují se styky s USA. Kuba dostává obrovskou vojenskou podporu od SSSR. To se nelíbí USA, které proto na Kubu uvaluje obchodní embargo. Chruščov dokonce nechává na Kubu umístit jaderné rakety. Kennedy nechce válku, proto uzavírají dohodu: Kuba zůstane komunistická a USA jí nikdy nenapadne, na oplátku ale musí SSSR z Kuby vyklidit rakety. USA musí ale navíc vyklidit rakety z Turecka. Vyřešení karibské krize je dalším důkazem bipolárního rozdělení světa.