USA v 50. a 60. letech
Spojené státy jsou po 2.sv.v. hospodářsky nejmocnější velmocí ve světě. I po válce raketově stoupá životní úrověň v USA. Dokonce se hovoří o tzv. americkém snu – nulová nezaměstnanost, neexistovala bída.
V roce 1949 však udělali Rusové 1. pokus s atomovou bombou → Američané se začínají obávat Sovětského svazu. Zrodil se tam silný antikomunismus. Toho využil poslanec McCarthy, jeho politice se začalo říkat mccarthismus. Americká demokracie začíná být ničena tímto fanatismem.
Lidé začínají proti přehnanému antikomunismu protestovat. Toho využívá prezidentský kandidát D. Eisenhower.
Velikým problémem poválečné doby USA byl rasismus a to i přes existenci zákonu o rovných občanských právech (který existoval už od konce války Severu proti Jihu).
Probíhala segregace (oddělování lidí na dvě skupiny – ti, kteří práva měli a ti, kteří ne) – černoši nemohli např. sedět v tramvajích, byly školy pouze pro bílé, byly odděleny vagóny pro černé a bílé, ...
V roce 1957 vláda oficiálně zrušila segregaci, ale pouze pro cestování v dopravních prostředcích a segregaci v restauracích. Toto byl první velký úspěch, což přimělo k dalšímu hnutí za občanská práva černochů.
Do čela se postavil pastor Martin Luther King, který zdůrazňoval boj beze zbraní. Byl sice v roce 1968 zavražděn, ale jeho vražda černochy pouze posílila v boji.
V roce 1960 se americkým prezidentem stává John Fitzgerald Kennedy. Ten měl ve svém programu ukončení rasové nespravedlnosti, a že vydá novou listinu lidských práv. O tři roky později na něj však byl proveden atentát.
Po Kennedym nastupuje prezident Johnson, který Kennedyho program víceméně dokončil.
V Asii byla po 2.sv.v. ukončena dřívější francouzská nadvláda, čehož chtělo USA využít. Vietnam byl rozdělen na dvě části – Severní a Jižní, přičemž Severní byl komunistický, Jižní demokratický. Severnímu Vietnamu hospodářsky i vojensky pomáhal Sovětský svaz, Jižnímu pak USA. Dochází k Vietnamské válce.
Američani ve Vietnamu používali zakázané zbraně – napalm, chemické zbraně; záběry z Vietnamu se však dostaly do USA → zvedala se vlna odporu – zvláště studenti, inteligence.