Obnovení Československa

10. května do Prahy přijíždí exilová vláda, která se na Slovensku dohodla o Košickém vládním programu, byla složená z těch, kteří byli za války Anglii a v Moskvě.
Vládě se říkalo Vláda národní fronty – byli tam zástupci všech politických stran.
Prezident Beneš přijíždí o týden později.
Československo přišlo o ca 400 tisíc obyvatel, Podkarpatská Rus o dalších 100 tisíc (Podkarpatská Rus k nám patřila před válkou, ale už ne po válce. Většina obětí byla zabita z rasových důvodů.
Válka měla pro ČS nedozírné hospodářské důsledky – veškerá výroba za okupace směřovala do Říše. Naše hospodářství bylo přechodem i na válečný průmysl.
E. Beneš řekl, že po Němcích nebude požadovat žádné reparace, navíc odsunutí sudetští Němci dostali od německé vlády náhradu za majetek, který museli v Čechách zanechat
Po válce byl obrovský nedostatek všeho → zaveden přídělový systém

Po válce byly obnoveny předválečné hranice, kromě Podkarpatské Rusi – Rusíni se stali občany SSSR
Sovětská armáda při osvobozování ČS zatýkala emigranty ze SSSR (kteří už ale byli čeští občané) a posílala je rovnou do gulagů.

Těsně po válce vychází dekrety, které byly chybně pojmenovány Benešovy (Beneš byl tehdy jediný, kdo byl oficiálně odsouhlaseným státním úředníkem, proto musel dekrety podepsat. Dekrety však nevymyslel)
Nejdůležitějším dekretem byl dekret č. 16 – Dekret o potrestání nacistických zločinců, zrádců a jejich pomahačů.
Jelikož nebyly ustanoveny soudy, tyto soudní procesy probíhaly v tzv. lidových soudech – v nich nebyli soudci, ani odborníci → často docházelo k nespravedlivým rozsudkům.
Nejvýznamnějším zločincem chyceným u nás byl K.H.Frank (nástupce Heidricha, např. vypálil Lidice a Ležáky), který byl popraven. Na Slovensku byl popraven bývalý prezident J.Tiso (který kolaboroval s nacisty, vydal dobrovolně Židy). Slováci s rozsudkem mnohdy nesouhlasili, protože měl velkou autoritu. Beneš byl nakonec k rozsudku přinucen (zejména komunisty).

Mnoho lidí bylo odsouzeno nespravedlivě.

Odsun Němců

Odsun byl rozhodnut na Postupimské konferenci, kde se dohodli představitelé Fr, VB, USA a SSSR na odsunu Němců z obnoveného ČS, aby byli Němci ochráněni od Českých útoků – Češi by se mstili.
V prvních měsících probíhá divoký odsun – stovky tisíc Němců bylo bez majetku posláno vlaky do Německa.
Teprve až od roku 1946 probíhá humánní odsun – bylo odsunuto ca 2 mil. obyvatel.
V Sudetech mohli zůstat antifašisté (kterých ale mnoho nezbylo, jelikož je Hitler poslal do koncentračních táborů)
Původně mělo dojít i k odsunu Maďarů ze Slovenska, což se ale nestalo, jelikož Maďarů bylo ve Slovensku hodně a po odsunu by bylo Slovensko vylidněné a Maďarsko přelidněné
Němci byli odsunuti též z Polska a Pruska