Studená válka

Studená válka, která začíná v roce 1948, znamená bipolární (dvojpólové) rozdělení světa mezi dvě supervelmoci – USA a SSSR
Bipolární rozdělění znamená rozdělení světa na Západ (demokratciké země v čele s USA) a Východ (socialistické země v čele se SSSR)
Studená válka trvala od roku 1948-1989.
"Studená" se válka nazývá proto, že obě strany se neodvážily použít zbraně, odstrašujícím příkladem byla 2.sv.v
Znamenovalo to také závody ve zbrojení. Sovětský svaz dohnal USA s atomovými bombami – poprvé ji vyzkoušeli v roce 1949.
Američané v roce 1952 používají 1. termonukleární zbraň, což je vodíková bomba. Odpálením této bomby se vytvoři neskutečné množství tepla. V roce 1954 měl vodíkovou bombu i Sovětský svaz.

Svět byl několikrát na pokraji horké války (tzn. použití zbraní) – např. válka v Koreji, válka ve Vietnamu
Koncem 60. let obě strany pochopily, že závod ve zbrojení je nesmysl – koncem 60. let jsou první snahy o ukončení závodu ve zbrojení. 1. jednání se ale odehrála až v 70. letech.

Studená válka byla globální — dotkla se naprosto celého světa.
Studená válka probíhala i ve vesmíru – v tomto směru byli napřed Sověté, jelikož 1. člověk ve vesmíru byl Juraj Gagarin.
V SSSR stála studená válka život mnoho lidí – vytvořily se tam koncentrační tábory, neboli gulagy, kde skončili političtí odpůrci a další nepohodlní lidé.
Obě strany používají propagandu – sovětská byla lživější (ale ani americká nebyla pravdivá).
Železná opona byla velmi nepropustná → v Londýně vznikla rozhlasová stanice Svobodná Evropa – od roku 1951 vysílali také v češtině. Poslouchání Svobodné Evropy bylo na Východě zakázáno.

Studená válka v Asii

Čína

V Číně proti sobě od 20. let bojovaly dvě strany – Komunistická straná Číny vedená Mao Ce-tungem a nacionalistická vláda v čele s generálem Čankajškem. Během 2.sv.v. obě strany bojovaly bok po boku, po 2.sv.v. ale v občanské válce pokračovali.
Čankajškovi se ale nepodařilo sjednotit všechny protikomunisty. V roce 1949 byl komunisty dobyt Peking, vyhlášena Čínská lidová republika s Mao Ce-tungem. V roce 1950 uzavřela Čína spojenectví se SSSR.
Zbytky Čankajškových vojsk se uchýlily na Taiwan, kde vyhlásili Čínskou republiku. Obě tyto části vystupovaly jako celek

Japonsko

Douglas MacArthur po válce dohlížel nad Japonskem. Japonsko poté pomohlo Jižní Číně, kterou chtěla dobýt Severní Korea. Japonsko se nakonec stalo americkým spojencem

Korea

Po válce byla Korea rozdělena na Severní – okupovanou RA a Jižní – obsazenou USA. V roce 1947 sice USA i SSSR ze země odešli, země zůstala rozdělená. Na severu byla komunistická Korejská lidově demokratická republika v čele s Kim Ir-senem, na jihu Korejská republika.
Kim Ir-sen chtěl dobýt i Jižní Koreu – Stalin s útokem souhlasil, ale odmítl poskytnout vojsko, protože se obával střetu s USA.
V červnu 1950 zahájila KLDR útok proti Jižní Koreji a během několika dnů dobyla hlavní město Soul.
Rada OSN označila KLDR za agresora a požádala USA, aby vojensky zasáhlo. Zástupce SSSR byl nepřítomnen, proto nemohl protestovat.
Vypukla korejská válka – na pomoc JK byly vyslány vojenské síly, jejich velitel byl generál MacArthur. Vylodili se v přístavu Inčchon a vpadli severokorejcům do zad → severokorejci ustoupili z území Jižní Koree. Armády postupovaly dále, ale
TODO: dopsat

Studená válka v Evropě

Po roce 1948 rostou obavy ze SSSR → v roce 1949 se rodí Severoatlantská aliance (dále SA), což bylo spojení Severní Ameriky, Kanady a 10 západoevropských států – VB, Francie, země Beneluxu (Belgie, Nizozemí, Lucembursko), Norsko, Dánsko, Island
SA se dohodla o společných vojenských zájmech a vzájemné vojenské pomoci.
V zemích SA byly rozmístěny americké vojenské jednotky. Všechny tyto státy jsou demokratické
Vedle vojenské pomoci patřilo k poslání SA i dodržování demokratických práv. Východ reagoval zrodem Rady vzájemné hospodářské pomoci. Jediná země, která nebyla zcela pod vlivem SSSR byla Jugoslávie s vůdcem Josipem Bros Titem. SSSR začíná blokovat hospodářství Jugoslávie a hrozí i vojenskou agresí.
V roce 1953 po smrti Stalina se situace uklidnila.
Stalin díky RVHP získal naprosté propojení států a státy se staly na sebe vzájemně hospodářsky závislé.
Československo muselo přejít na tzv. těžký a zbrojní průmysl – suroviny dodával Sovětský svaz → větší závislost na SSSR. Slovensko vyrábělo léky.
Mnoho států nebylo schopno plnit své závazky – neustálý nedostatek zboží – vyjímkou bylo NDR
Socialistického tábora se dotkla válka v Koreji
V roce 1950 bylo založeno NATO – tam jsou všechny země Severoatlantické aliance + Řecko a Turecko
Velmi docházelo ke společným vojenským cvičením

První uvolnění bylo v roce 1953 po smrti Stalina, dokonce se vyřešila otázka obsazeného Rakouska (které bylo rozdělené do čtyř zón, stejně jako Německo) – v roce 1955 z Rakouska odešla vojska, Rakousko se naoplátku stalo neutrálním státem