Slovensko v letech 1939-44

14. března 1939 se zrodilo svobodné Slovensko. Pro Slováky to mělo obrovský význam, protože se poprvé v historii stali samostatným státem - měli vlastního prezidenta, hymnu, vlajku, ...
Hymna i vlajka zůstala zachována dodnes.
Prezidentem se stal Jozef Tiso, byl to fašista. Sice byli samostatní, zaplatili za to ale ztrátou demokracie a úcty v Evropě.
Hitler totiž přinutil Tisa, aby s Německem sepsal Vánoční smlouvu, což byla údajně "smlouva o ochraně".
Byla povolena pouze jedna politická strana, a to Hlinkova ľudová strana (HLS).
Hitler Slovákům vypůjčil německé jednotky, ty vyučili tzv. Hlinkovu gardu, ti měli na starosti arizaci židovského majetku (převedení židovského majetku na árijce).
Ne všichni Slováci souhlasili s fašistickým charakterem Slovenského štátu → vytvořily se odbojové síly - jednak odboj demokratický, ale i odboj fašistický.
Odboj zesílil po akci Slovenské vlády proti Židům Slováci svým Židům nejen sebrali veškerá politická práva, rovnou Hitlerovi Židy nabídli, což neudělaly ani více fašistické země.
Další genocida byla proti Romům - šli také do koncentračních táborů.

Odboj

Demokratický - v čele byl Josef Lettrich
Komunistický - v čele Gustav Husák
Ty se v roce 1943 spojili a vytvořili Slovenskou národní radu - ta spolupracovala s Rudou armádou, stáhli se převážně do hor, jejich úkolem bylo otevřít všechny slovenské průsmyky → Slovenská národní rada vytvořila vojsko - partyzány.
Slovenská vláda se o akci dozvěděla a pozvala německou armádu → odboj nemohl průsmyky otevřít
29. srpna 1944 vypuklo Slovenské národní povstání, Rudá armáda nakonec za obrovských obětí prolomila Dukelský průsmyk - padlo velké množství sovětských a českých vojáků.
Slovenské povstání bylo poraženo, ale pro Slováky má ideový význam.