1. světová válka

Poznámka

Některé informace jsem musel změnit až na poslední chvíli - například jsem měl chybně uvedeny (prohozeny) státy Dohody a státy centrálních mocností, nebo že Japonsko bojovalo na straně Němců. Rovněž informace, že Japonsko vracelo území je mylná. V opačném případě prosím o opravení článku První světová válka na Wikipedii.

Státy Dohody

Státy Centrálních mocností

Německo+R-U → Dvojspolek

Neutrální státy

28.7.1914 byl v Sarajevu zastřelen Ferdinand de Este i s jeho manželkou.
Zastřelil je Gavrillo Princip, člen anarchistické skupiny Černá ruka, která se domnívala, že se zastřelením Ferdinanda R-U rozpadne.

Po této události stačilo 10 dnů, aby byla celá Evropa ve válce.

1614-16

Západní fronta

Německo doufalo v tzv. bleskovou válku - armáda rychle postupuje, je podporována letectvem a tanky. Dostali se dokonce zhruba 50 km od Paříže.
Francouzi ale Němce překvapili a vytlačili je až za Maginotovu [mažinotovu] linii.

Východní fronta

Zde bojovalo R-U proti Rusku. Tato fronta byla doslova ochrnuta dezercemi - stovky vojáků, kteří přeběhli - hlavně Čeští vojáci.

Srbská fronta

Méně významná byla tzv. Srbská fronta.


První významná bitva byla na řece Marně (1914). Tato bitva jasně přesvědčila, že válka nebude ani rychlá, ani jednoznačně vítězná pro Německo.
Válka se změnila v tzv. zákopovou válku - bojovalo se v zákopech, ani jedna strana příliš nepostupovala.

Obě dvě strany hledají spojence:
Centrální mocnosti strhly Turecko a Bulharsko (které mělo obavy z Ruska),
k Dohodě se přidala Italie a Rumunsko → byla otevřená italská fronta
Japonsko bojuje na Dálném východě na straně Dohody.

Vstupem Japonska se z této války stává konflikt celosvětový.

Tato válka je také totální válka - postihla nejen vojáky, ale i zázemí - civilisty; Ženy a děti jsou zapojovány do hospodářství. Také je většina zásob posílána na frontu → civilisté umírali hladomorem

1916-17

Obě strany byly vyčerpané - nejen finančně, ale i vojensky → nabírají se stále mladší ročníky (až 13 let) → ti jsou nezkušení → přímo krvavá jatka
Bitva u Verdunu (1916) - ztráta dohromady 120 000 vojáků
Bitva na řece Somnně (1916) - považováno za nejnesmyslnější bitvu - 120 000 mrtvých vojáků za jeden den, ale ani jedna strana se nehnula.
V roce 1916 se Němci rozhodli, že za každou cenu vyhrají (nasazení dětí) → pokusili se o ofenzívu, ta se jim však nepovedla.

Snaha o vítězství vedla k vývoji nových zbraní - kulomety, tanky, první bomby nošeny letadly → bombardéry (do té doby letci pouze mapovali terén). Objevují se první stíhačky, první ponorky.
Chemické zbraně - nervově paralayzující látky - Yperit, Soman a Sarin.
Objevují se první pancéřové vozy (tanky)
Byla zahájena ponorková válka - díky tomu vstoupilo USA do války

Prezentace - chemické zbraně

Byly vyvinuty pro masové zabíjení lidí - dělí se na látky:

V rámci mírových smlouv r. 1918 byly chemické zbraně celosvětově zakázány.

Prezentace - tanky, ponorky, zbraně

Budou také v písemce.
Tanky, zbraně - z Martiny sešitu
Ponorky - z Martiny sešitu

Ruská revoluce

První země, která se hodporářsky a politicky zhroutila byla Rusko. Jeho slabost dokazuje už Rusko-Japonská válka(1905).
Už v roce 1916 mělo Rusko 3 mil. mrtvých → naprosto se zhroutila domácí výroba, roste nespokojenost → roste proticarská nálada - car Mikuláš II. byl špatný velitel.
Této nálady využívají ti, kteří ho chtějí svrhnout - v Petrohradu začaly demonstrace - carovi vojáci se přidávali k demonstrantům → Mikuláš II. roku 1917 abdikoval a skončil ve svém sídle v Petrohradě.

("materiál za bonusové body na písemku - okecávání") <okecávání>
Mikuláš II. si dříve vzal Německou princeznu Anastázii - porodila mu nejprve čtyři dcery a až 5. byl syn Alexej. Ten však měl hemofílii - velkou krvácivost (mohl vykrvácet při malém zranění).</okecávání>

Po uvěznění cara se do čela Ruska staví Prozatimní vláda → ta má dovést Rusko k demokratickým volbám, ale od samého začátku v ní mají velké slovo bolševici, kteří jsou zástupci rolníků a dělníků a jsou radikálnější.
bolše = rusky více
(menše = rusky méně - Menševici - umírněnější)
Bolševici slíbili dvě věci: ukončení války a rozdělení půdy mezi všechny.
Kerenskij - byl méně radikální v čele bolševiků, v roce 1917 byl ale přehlasován při hlasování o pokračování války → Kerenskij byl nahrazen V.I. Leninem.

Obyvatelstvo bylo nespokojeno s prozatimní vládou, Ruská armáda se úplně rozložila.
Této situace využili bolševici v čele s Leninem - Lenin vyhlásil, že k moci se může dostat všemi možnými prostředky → jeden z jeho prvních počinů bylo vyvraždění carské rodiny. Lenin je představitel radikálního proudu levicové strany.

V únoru 1917 prozatimní vláda padla → okamžitě následují bolševici se svým programem. Říjnová revoluce - řízeno bolševiky - říká se jí Říjnová, i když je v listopadu - Rusové měli Juliánský kalendář, který byl posunutý.
Revoluce byla ohlášena výstřelem z lodě Aurora.
Bolševici na svojí stranu dostali především vojáky a carskou policii - poměrně rychle obsazovali státní budovy.
V noci ze 7. na 8. listopadu dobyli Zimní palác - sídlo císaře.

Okamžitě byla vytvořena nová vláda - Rada lidových komisařů - v čele stál V. I. Lenin.

Dekret o půdě - půda byla odebrána velkostatkářům a církvi; a rozdělená mezi lidi. Ti ale nevěděli, jak s půdou zacházet → vesnici byla přidělená určitá půda - zakládaly se sovchozy, kolchozy - tam se přidávají i bývalí velkostatkáři → zkušenosti

Dekret o míru - V Brestu Litevském sepsali Rusové a Němci separátní mír - tzn. bez ohledu na ostatní spojence → Rusové roku 1917 vystupují z války.
Kvůli této dohodě ale Rusko přišlo o obrovské území - Polsko, Finsko...
Lenin si tímto velmi zvýšil popularitu - bolševici se rozrostli 20-násobně
Dekretu o míru využilo Německo - přesunulo síly z východní fronty na západní.
Finsko, Litva, Estonsko a Lotyšsko díky vystoupení Rusů z války vyhlásili samostatnost.

Lenin znárodnil továrny - sebral je majitelům pod heslem továrny dělníkům.

Vstup USA do války

Vystoupením Ruska z války se mění situace - došlo k uzavření východní fronty a přesunutí sil Německa na západní frontu, sil R-U na italskou.
Němci vyhlásili neomezenou ponorkovou válku - napadají i obchodní a civilní lodě → Velká Británie je tím hospodářsky velmi poškozená. Nakonec ale VB řeší situaci posíláním konvojů, které jsou chráněny vojenskými loďmi.
Spojené státy jsou neomezenou ponorkovou válkou rozhořčeny → 1917 vstupuje USA do války na straně Dohody.
Vstup USA úplně změnil situaci. Byli ale váhaví → toho využili Němci a pokusili se o poslední ofenzívu - dostali se až na 18km k Paříži. Opět zasáhla síla Dohody → nejtěžsí boje na řece Marně → výhra Dohody → ukázalo se, že válka je pro Němce prohranázačíná se jednat o příměří - nejprve tajně - Rakousko-Uherský císař Karel se pokouší vyjednávat, Německý Vilém II. ale začal na Karla útočit → Karel musel přestat vyjednávat. Bylo ale naprosto zřejmé, že po konci války přestane R-U existovat → 28.10.1918 - rozpad R-U - Češi a Slováci vyhlašují samostatný stát. Rodí se ale také Polská Republika, samostatný stát Srbů, Chorvatů, Slovinců → Jugoslávie. Je poraženo Bulharsko a kapituluje Turecko. I obyčejní Nemečtí lidé touží po ukončení války (demonstrace, povstání, sabotáž) → Vilém II. odstoupil, Německo 11.11.1918 podepisuje příměří.

Důsledky války

10,5 milionů mrtvých na frontě
7 milionů mrtvých civilistů
Všechny země kromě neutrálních států(=USA (sice se přidali do války, ale až ke konci), Japonsko, Švýcarsko, severské státy kromě Finska - Švédsko, Norsko, Dánsko; Španělsko) byly hospodářsky na dně
Nejhorší byl ale psychický dopad na celý svět - válka ukázala nenávistné pocity na začátku 20. století → rodí se radikální názory - kromě ruského komunismu také fašismus, který se zrodil v Itálii. Rodí se tzv. ztracená generace - zrodila se v Americe, protože Američani nebyli psychicky zvyklí na válku.

Versaillský systém

V lednu 1919 se u Paříže (konkrétně ve Versaille v Zrcadlovém sále) sešlo 24 vítězných států - poražené státy a Rusko ne. Francie nesla největší tíhu světové války a toužila po velkém potrestání Německa - disciplinární potrestání - Anglie a USA jsou ale proti (Německo by se mohlo mstít) - Francouzi ale nakonec potrestání prosadili.
Vytvořilo se mnoho mírových smluv → shrnuto ve Versaillský systém - od samého počátku bylo ale mnoho států velmi nespokojeno: → Od začátku hlásali diplomaté, že budou žádat revizi.
Rumunsko naopak získalo velká území na úkor Rakouska a Bulharska

Problémem mnoha zemí byly národnostní menšiny - např. v ČR - 6 mil Čechů, 3 mil. Němců
Po rozpadu R-U nástupnické státy mezi sebou sepsaly tzv. Malou dohodu - smlouvy zajistily, že Maďarsko ani Rakousko už nikdy nevznese žádné územní požadavky (tzn. že nemůže znovu vzniknout Rakousko-Uhersko)

Japonsko získalo Německé území, které ale původně mělo připadnout Číně - spory

Po 1. světové válce se svět bojí dalšího konfliktu → prezident Wilson vymyslel SN - ta má hledat mírovou cestu u každého konfliktu.
Stát, který je v SN a je napaden, musí od ostatních států dostat pomoc.
Do SN původně vstoupilo 40 států, Wilson ale prohrál volby → USA nebylo v SN.
Do SN byly přijaty i poražené státy (Německo)